Araçta önemli sıvılar ve etkenleri

Araçta önemli sıvılar ve etkenleri

Ergin Akdogan 2.9.2016 00:00:00

Motor yağı

 

 Motor yağı,motorun tüm hareketli aksamı üzerinde film şeklinde ince bir tabaka oluşturarak sürtünme ve aşınmayı azaltır.bu da tekerleklere daha fazla güç aktarıldığı anlamına gelir.motor yağı içerdiği deterjanlar vasıtası ile motoru temizlemeye yardımcı olur, pasa karşı korur ve aynı zamanda silindirlerin çevresindeki aşırı sıcağın bir bölümünü kartere indirmeye yardımcı olur. yağın kullanma kılavuzuna göre bakımı yapılır. Şanzıman yağı 40.000 ile 60.000 km. ya da 2 yılda bir değiştirilmesi önerilen şanzıman yağının tavsiye edilen bakım / değişim oranları araçların el kitabında mevcuttur.

 

Direksiyon hidroliği

Hidrolik direksiyon sistemlerinde kullanılan hidrolik yağı çoğunlukla sorun çıkmayan sıvıların başında gelir. her ne kadar sıkıntı olasılığı düşük olsa da periyodik bakımlarda servis tarafından kontrol edilmeli ve eksikse tamamlanmalıdır.

 

Fren hidroliği

Özellikle havanın uzun süreli sıcak olduğu yerlerde eskiyen hidrolik yağı kaynama yapabileceğinden ortalama 1-5 yılda bir kez değiştirilmesi gerekir. Sıkıntı bile olmasa zamanla fren pistonları ile balatların sıkışması sonucu oluşturduğu boşluğa dolduğundan kendi kendine azalır.

 

Klima gazı

Uzman ve bilgili kişiler haricinde açılmaması gereken ve motor kaput kilidinin arka kısmında bulunan alimunyum borular üzerindeki kapaklarda dolumu yapılan klima gazı kesinlikle yetkili servis tarafından ve uzman kişilerce doldurulmalıdır. yılda 1 kere kontrolü gereken klima gazının 2 yılda 1 değiştirilmesini öngörülmektedir.

 

Antifriz

Radyatörün paslanması ve soğuk havalarda suyun donmasını engellemek için radyatör suyuna ilave edilen antifriz yılda 1 sefer kontrol edilmeli ve gerekiyorsa değiştirilmelidir.

 

Cam suyu

Deterjan katkılı suyun konması camların temizliği açısından daha olumlu olduğundan, saf su yerine katkılı su kullanması tavsiye edilen’cam suyu’bittikçe eklenerek doldurulmalıdır.

Yorum Bırakabilirsiniz