Otomobilinizi alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Otomobilinizi alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Ergin Akdogan 2.9.2016 00:00:00

Mutlaka test sürüşü yapın. Hafta içi, yolların daha boş olduğu saatleri tercih edin ve mümkün olduğunca farklı yollarda kullanın. Sadece galeri etrafında tur atıp gelmeyin. Birkaç alternatif varsa, araçlar arasına çok zaman koymayın, mümkünse aynı gün deneme sürüşü yapın. Sağlık sorununuz var ise; örneğin sırtınızda, koltuğa, sürüş pozisyonuna ve rahat inip binebildiğinize dikkat edin. Omuzlarınızda sorun var ise, direksiyonun sertliğine dikkat edin. Galeri vermek istemeyebilir, ama arabaya kesin karar verdiğinizde bir test sürüşü daha talep edin.

Alacağınız araç amaçlarınıza uygun olsun. Örneğin, Aile arabası olarak alıyorsanız, bütün aile rahat yolculuk edebilecek misiniz?

Hobileriniz var ise, araba bu konuda uyumsuzluk yaratıyor mu?

Otomobili değerlendirirken dikkat etmeniz gerekenler;

Direksiyon

Vites geçişleri

Hızlanma ve frenleme

Genel büyüklüğü

Sürüş konforu ve gürültü seviyesi

Koltuk ayarları

Ön arka diz ve baş mesafeleri

Bagaj ve eşya saklama bölmeleri

Görünürlük; sürücü koltuğundan çevrenizi ne kadar görebiliyorsunuz?

Eğlence sistemi; Radyo, Cd, Dvd, Mp3 sistemleri

Satın alma ile ilgili bilgi alırken dikkatli olun. Bazı galeriler, otomobili şahıstan satıyormuş gibi konuşabilirler. Bu yüzden telefonla aradığınızda, sözlerinize “ilan verdiğiniz araç için arıyorum” diye başlayabilirsiniz. Karşınızdaki ”Hangi araç?”derse, büyük olasılıkla galeridir.

oto_teyp.jpgŞahıstan alıyorsanız, aracın sahibinin evinde buluşmak, otomobilin çalıntı olma riskini azaltır.

Vergi borcu olmadığına dair kağıt isteyin.

Satıcıya araba hakkında soru sorun; neden sattığını, memnun kalıp kalmadıklarını, satışa yetkileri var mı, yoksa vekaleten mi satacaklar öğrenin?

Hangi serviste bakımı yapılmış kontrol edin, servisten araç için kesilen faturalarla ilgili bilgi almaya çalışın. (Böylece size söylenmeyen bir tamiratı öğrenebilirsiniz.)

ergin

-2725 Gün Önce

güzel bir paylaşım olmuş ellerinize sağlık.

Yorum Bırakabilirsiniz